Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lut 1, 2022 in Nie tylko prawo |

Wysłodki melasowane – wartościowa karma o wielu zaletach

Wysłodki melasowane – wartościowa karma o wielu zaletach

W każdej cukrowni podczas produkcji cukru pozostają dwa surowce odpadowe – wysłodki i melasa. Od lat są one chętnie wykorzystywane w żywieniu zwierząt. Niemniej jako pasza świeże wysłodki zawierają dużo wody oraz źle się przechowują. Tych ujemnych cech nie posiadają wysłodki suszone, a ich melasowanie dodatkowo zwiększa jakość paszy.

W jaki sposób powstają wysłodki melasowane?

Dziś mnóstwo hodowców którym to zależy na dobrym zdrowiu oraz dobrej kondycji hodowanych zwierząt dba o to, aby odżywiać je wartościowym pokarmem. Sprawdzonym pomysłem jest wdrożenie do diety zwierząt wysłodków. Czym charakteryzuje się ta karma? Jak wskazuje nazwa wysłodki buraczane melasowane to pasza, która jest uzyskana jako odpad podczas produkcji cukru z buraków. W procesie produkcji wysłodki buraczane są pozbawiane znacznej ilości wody przez wyciskanie, suszenie, a później granulowane w pelet. W takiej postaci są one łatwe w przewożeniu i magazynowaniu. I co najważniejsze stanowią bardzo wartościowy pokarm dla wielu zwierząt gospodarskich.

Melasowane wysłodki – wartościowa karma dla zwierząt

Buraczane wysłodki to produkt o wielu zaletach. Pośród wielu z nich można wymienić wysoką strawność
oraz energetyczność. Dzięki dodatkowi melasy wysłodki są bardzo smakowite. Są one bardzo chętnie spożywane przez zwierzęta. Warto je wdrożyć do ich diety w okresach zmniejszonego apetyty. Wysłodki buraczane są znakomitym uzupełnieniem:

  • pasz zbożowych
  • kiszonek kukurydzianych
  • młodej zielonki

Suche wysłodki buraczane zawierają aż 90 procent suchej masy, podczas gdy w wysłodkach prasowanych jest tylko 20 proc. suchej masy. Dzięki temu podczas ich przechowywania straty są zazwyczaj znacznie mniejsze, niż podczas magazynowania wysłodków prasowanych. Te wszystkie zalety sprawiają, że melasowane wysłodki buraczane są bardzo przydatne w żywieniu bydła mlecznego w całym okresie laktacji.W skład wysłodków buraczanych wchodzą:

  • cukry
  • białko ogólne
  • włókno surowe
  • frakcja włókna
  • wapń

Melasowane wysłodki buraczane to cenne źródło stabilnej energii w dawce pokarmowej dla wielu zwierząt. Mogą zastępować częściowo zboża oraz mieszanki treściwe.

Wysłodki buraczane w żywieniu krów

Wysłodki to bardzo wartościowy oraz zdrowy pokarm dla krów. Nie powodują one zagrożenia kwasicą żwacza, co ma miejsce w przypadku skarmiania nadmierną ilością pasz zbożowych. Pomagają one wyrównać bilans energetyczny w żywieniu krów wysoko – mlecznych w szczycie laktacji.

Ta wysokoenergetyczna pasza w dużym stopniu poprawia mleczność krów. Zawiera ona znaczne ilości włókien i pektyn, które to są łatwostrawne i w dużym stopniu poprawiają przyswajalność energii z innych pokarmów, na przykład z młodej zielonki.

Wysłodki melasowane – wartościowy pokarm dla wielu zwierząt

Tylko właściwe żywienie zwierząt pozwala uzyskać dobre przyrosty oraz wysokiej jakości produkty, w postaci jaj, mleka oraz mięsa. Pozwala ono utrzymać hodowlę w dobrej kondycji oraz zdrowiu. Biorąc pod uwagę te czynniki warto wdrożyć do diety zwierząt melasowane wysłodki. Pasza ta doskonale sprawdza się nie tylko w przypadku karmienia krów, lecz także koni i trzody chlewnej.